Zorunlu trafik sigortası nedir

Zorunlu trafik sigortası nedir ; karayolları trafik kanunu gereğince zorunlu olan sigortalardır. Kaza sonucu diğer araçlara ve üçüncü şahıslara verilen maddi  zararları karşılamaktadır. Karayolları trafik kanununa göre; sigortalı herhangi bir kişinin ölümüne ya da sakatlanmasına neden olduysa zorunlu sigorta teminat limitleri kadar ödeme yapılır. Zorunlu trafik sigortası limitleri 2021 Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir.

zorunlu trafik sigortası nedir

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası?

Sayfamızdaki başvuru formunu doldurarak; bütçenize en uygun zorunlu trafik sigortası teklifleri alabilir ve poliçeleştirebilirsiniz. Çalıştığımız yaklaşık 30 sigorta şirketinden en uygun teklifi bulabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları?

Karşılaşabileceğiniz risklere karşı yapılan trafik sigortası 2021 primleri belirlenirken bazı kriterler mevcuttur. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Aracınızın türü trafik sigortası primini etkiler. Örneğin; otomobiller için ayrı fiyat çalışması yapılıyorken kamyonet ve kamyon olan araç türleri için farklıdır.
 • Ehliyetinizi ve aracınızı yeni aldıysanız primler biraz daha yüksek çıkabilmektedir.
 • Trafik sigortalarında hasarsızlık kademelerinizde de önemlidir. Hasarsızlık oranlarınıza göre primler belirlenir.

 Çalıştığımız 30 farklı sigorta şirketinden en uygun trafik sigortası 2021 fiyat tekliflerini alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortanızı; sitemizdeki başvuru formunu doldurarak, kimlik bilgilerinizi ve ruhsat bilgilerinizi ileterek 30 farklı sigorta şirketinden en uygun trafik sigortası teklifine ulaşabilirsiniz. Online teklifiniz 30 dakika içerisinde belirtmiş olduğunuz mail adresinize gönderilecektir.

Neden Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalısınız?

Zorunlu trafik sigortaları; olası bir kaza halinde, kaza yaptığınız diğer tarafı ve üçüncü şahısları korur. Bir kaza olması durumunda; hatanız oranında karşı tarafa verilen zararı, karşı tarafın hatası oranında da size verilen zararı limitler dahilinde karşılar. Olası zararlara karşı zorunlu trafik sigortası yaptırmanız bu yüzden çok önemlidir. Trafik sigortanız olmadan araç kullanmanız yasaktır. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde sigortanız olmadığı için hem ceza alırsınız hem de sigorta priminize gecikme cezası uygulanarak daha yüksek fiyat ile poliçeleştirmiş olursunuz.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası teminatları tüm araçlar için aynı teminatı sunar. Araç türüne göre teminat limitleri değişmektedir. Örneğin, kamyon için farklı teminat limiti bulunurken, otomobil için farklı teminat limitleri geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası kapsamını gelin birlikte inceleyelim:

Maddi Hasar Araç Başına: 43.000 TL

Maddi Hasar Kaza Başına: 86.000 TL

Ölüm ve Sakatlanma Kişi Başına: 430.000 TL

Ölüm ve Sakatlanma Kaza Başına: 2.150.000 TL

Sağlık Gideri Kişi Başına: 430.000 TL

Sağlık Gideri Kaza Başına: 2.150.000 TL

Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Kişisel bilgilerinizin kimlikte belirtildiği gibi yazıldığına dikkat etmelisiniz.
 • Araç bilgilerinin ruhsatta belirtildiği gibi yazılması gerekmektedir.
 • Trafik sigortası basamak grubu ve hasarsızlık indirimini kontrol etmelisiniz.
 • Gecikme sürprimi olmaması için sigortanızın yenileme tarihi geçmeden poliçeleştirmeye özen göstermelisiniz.

Trafik Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Zorunlu trafik sigortaları, Hazine Müsteşarlığı’nın 2010 yılında çıkarmış olduğu karar ile isteğe bağlı iptal edilememektedir. Trafik sigortaları aşağıdaki şartların sağlanması halinde iptal edilebilmektedir. Bunlar;

 • Sigortalının vefatı
 • Aracın satışının yapılmış olması
 • Pert /hurda kaydı ile trafikten men edilmiş olması
 • Yürürlükte mükerrer poliçe olması

Yeni Alınan Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

0 araç satın aldıysanız trafik sigortanızı yola çıkmadan yaptırmanız gerekmektedir. Eğer 2.el araç satın aldıysanız, noterden aldığınız günden itibaren 15 gün içinde zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde zorunlu trafik sigortası priminize gecikme uygulanabilir ve trafik cezası kesilebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortaları zorunlu olduğu için isteğe bağlı iptal edilemez. Bu sebeple sigortanızı araç satışını gerçekleştirdikten sonra ancak iptal edebilirsiniz. Poliçe priminiz gün esaslı hesaplama yapılır ve yeni alan araç sahibini korumak için 15 gün eklenir. İptal tarihinden yenileme tarihine kadar gün esaslı kalan primleriniz iade edilir. Eğer taksitli ödeme yaptıysanız bankanız size taksitli olarak iade eder. Aracınızı satmayı düşünüyorsanız, tek çekim olarak ödemenizde fayda vardır.

Zorunlu trafik sigortası nedir ? isimli makalemizden gerekli bilgiyi alamadıysanız size özel müşteri temsilcimiz ile anında iletişime geçerek aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.