»Özel Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kişilerin; kaza ve hastalık sonucu oluşabilecek sağlık giderlerinin, poliçede belirtilen süre, teminatlar ve limitler dahilinde karşılanmak üzere hazırlanmış sigortalardır.

• Poliçenizde belirtilmiş olan anlaşmalı kurumlar listesi dahilinde özel hastane ve özel muayenehane tercihi yapabilirsiniz.

• Özel sağlık sigortanız size kaliteli sağlık hizmetinden faydalanma imkanı sunmanın yanı sıra özel tetkikler, ameliyat vb. gibi uzun bekleme süresi gerektiren durumlarda çok daha kısa sürede hizmet alma imkanı sunar.

• Yılda 1 kere (poliçenizde belirtilmiş teminat olması koşulu ile) ücretsiz check-up hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarından, 0-64 yaş aralığındaki herkes yararlanabilmektedir. Yaş aralığı genel olarak 0-60 yaş olup; sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Özel sağlık sigortanız poliçeleşmeden önce beyan formunu doldurmanız gerekmektedir. Tanısı konmuş herhangi bir rahatsızlığınız varsa; sigorta şirketi risk değerlendirme yaparak sizden doktor muayene formunu varsa muayene sonrası tetkik ve raporlarını iletmenizi isteyecektir. Çok nadir olmakla birlikte, sigorta şirketi büyük riskler için ret cevabı verebilmektedir.

Özel sağlık sigortası fiyatları; sigorta şirketlerinde fiyat hesaplamaları yapan aktüerler tarafından belirlenmektedir. Sağlık sigortası fiyatlarını belirlerken, bazı kriterlere önem verilmektedirler. Bu kriterler aşağıdaki gibidir.

Yaş : Aktüerler fiyat hesaplamalarını istatistik veriler ve olasılık hesaplamaları ile yaparlar. Özel sağlık sigortası fiyatları belirlenirken en önemli kriter yaş olmaktadır. Bunun sebebi de yaş arttıkça sağlık riskleri artmaktadır. Bunun dışında yeni doğan bebeklerin rutin doktor muayene sayıları çok olacağından primler daha yüksek çıkmaktadır.

Cinsiyet : Sigorta şirketlerinde çalışan aktüerlerin istatistik veriler ile çalışmasının sonucunda; belirli yaştaki kadınlar erkeklere göre sağlık poliçelerini daha çok kullanmakta olup, belirli yaştaki erkekler de kadınlara göre sağlık poliçelerini daha çok kullanabilmektedir. Bu sebeple, özel sağlık sigortası fiyatları belirlenirken en önemli faktörlerden biri de cinsiyet olmaktadır.

Kişinin Yaşadığı Şehir ve Hastane Network ağı : Sigorta şirketlerinin; özel hastanelerdeki sağlık giderleriniz için sizin adınıza ödediği rakamlar illere ve seçtiğiniz hastaneye göre değişmektedir. Örneğin; Memorial Hastaneleri’ndeki operasyon ücretleri ile Medicana Hastaneleri’ndeki operasyon ücretleri çok farklıdır. Bu sebeple; özel sağlık sigortası fiyatları network ağlarına göre değişmektedir.

Mevcut Sağlık Riskleri (Hastalıklar) : Sağlık sigortalarında, sigortalanmadan önceki rahatsızlıklar kapsam dışı olmakla birlikte mevcut sağlık riskleriniz var ise; priminize belirli oranlarda bu hastalıklar için ek prim eklenebilmektedir.

Vücut Kitle Endeksi : Sağlık sigortalarında vücut kitle endeksi önemlidir. Eğer vücut kitle endeksiniz yüksekse, pek çok hastalık için risk olabileceğinden sağlık sigortalarında fiyat belirlenirken önemlidir.

Seçilen Katılım Payı Oranı : Özel sağlık sigortalarında ayakta tedavili planlarda katılım payları mevcuttur. Katılım payı oranı olmayan sağlık sigortası primleri daha yüksek iken, katılım payı %20 olan sağlık sigortası primleri daha düşüktür.

Özel sağlık sigortaları; seçkin özel hastanelerde geçerli olan, hastalık ya da kaza durumunda yararlanabileceğiniz poliçelerdir. Özel sağlık sigortası yaptırırken, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun teminatları seçmelisiniz. Teminatlarınızı seçerken; ihtiyacınıza en uygun olarak belirlemeli, ihtiyacınız olmayan bir teminatı çıkarmanız gereklidir. Özel sağlık sigortalarında 2 ana teminat bulunmaktadır: Yatarak tedavi teminatı ve Ayakta tedavi teminatıdır.

Yatarak Tedavi Teminatı : Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, cerrahi işlemler, evde bakım hizmetleri, yoğun bakım, oda, yemek ve refakatçı giderleriniz karşılanır.

Ayakta Tedavi Teminatı : Doktor muayenesi, ilaç, laboratuvar ve görüntüleme, fizik tedavi ve ileri tanı yöntemleri giderleriniz karşılanır.

Check up Teminatı : Özel sağlık sigortası poliçelerinin birçoğunda ücretsiz olarak check up teminatı verilmektedir. Check up teminatını kullandığınızda ayakta tedavi teminatı limitlerinizden de düşmemektedir.

Doğum Teminatı : Özel sağlık sigortası doğum teminatını poliçenize limitli ya da limitsiz olarak ekletebilirsiniz. Mapfre Sigorta 3s sağlık sigortasında 5.000 TL limitli olarak ücretsiz verilmektedir.

Yurtdışı Teminatı : Eğer sıkça yurt dışı seyahati gerçekleştiriyorsanız; özel sağlık sigortası poliçenize yurt dışı teminatını ek prim ile ekletebilirsiniz. Mapfre Sigorta 3s sağlık sigortasında ücretsiz olarak verilmektedir.

3 yıl boyunca kesintisiz sigortanızı yeniledikten sonra, sigorta şirketiniz tarafından risk değerlendirmesi yapılır ve böylece yenileme garantisi değerlendirmesi hakkına sahip olabilirsiniz. Yenileme garantisi poliçenize tanımlandıktan sonra; mevcut teminatlarınız daraltılmaz, bu tarihten sonra ortaya çıkabilecek hastalıklar için ekstra muafiyet veya ek prim uygulanmaz.

Özel sağlık sigortalarında bazı sigorta şirketleri sağlık sigortası teminatlarına herhangi bir ücret almadan ek olarak limitli doğum teminatını dahil etmektedir. Örneğin, Mapfre Sigorta’dan özel sağlık sigortası yaptırdığınız zaman hamilelik için 12 ay bekleme süresinin ardından 5000 TL’ye kadar doğum teminatından faydalanabilirsiniz.

Tüm sigorta şirketlerinin özel sağlık sigortası özel şartlarında belirtilmiş olan 12 aylık bekleme süreleri bulunmaktadır. Bu hastalıklar genellikle kuluçka süresi olmayıp ve bu hastalıklar ile hayatınıza devam edebildiğiniz acil müdahale gerektirmeyen durumlardır.