Özel sağlık sigortası nedir ?

Özel sağlık sigortası kişilerin, kaza ve hastalık sonucu oluşabilecek sağlık giderlerini belirtilen teminat ve limitler dahilinde karşılayan sigortalardır. Peki; “ Özel Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir? ” birlikte inceleyelim.

Arabalarımız evet önemli ama daha da önemli olan sağlığımız. Araçlarımızı trafik ve kasko sigortası yaptırırken sağlığımızı geri planda tutuyoruz. Hepimiz kötü şeyler düşünmek istemeyiz. Bir gün ya şu hastalığa yakalanırsam ya da kaza geçirirsem gibi cümleler de kurmayız.

özel sağlık sigortası

Haklıyız da herkes kötü düşüncelerden uzaklaşmak ister ama şu sözü duyduğunuza da çok eminim: “İhtiyaç halinde satın alınamayan tek şey sigortadır.

Özel Sağlık sigortaları; herkesin bütçesine göre, kişiye özel teminat ve limitleri olan sigortalardır. Gelin birlikte sağlık sigortalarını detaylandıralım.

Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Sigortanız olmadan özel hastaneye gittiğinizi düşünün doktor muayenesi için ortalama 650 TL – 750 TL ödeme yaparsınız. Doktorunuz sizden tahlil ve tetkik de isterse; toplamda 1.500 TL – 2000 TL arasında bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Oysaki; özel sağlık sigortanız olduğunda; özel hastanede bir defa gittiğinizde ödeyeceğiniz rakamı bir yıllık poliçede ödemiş olursunuz. Üstelik poliçelerin büyük bir kısmında yılda bir defa kullanabileceğiniz ücretsiz check up sağlık sigortanıza tanımlanıyor.

Özel sağlık sigortalarının avantajlarından biri ise; poliçe priminizden vergi iadesini düşebiliyorsunuz. Sigortalıların çoğunun bilgisi olmadığı ama ödediği primin yüzde 15’i ile yüzde 35’i oranında yararlanabildiği bir faydadır. Bu konuyu örnek ile detaylandıralım. Sadece yatarak tedavi planı aldığınızı varsayalım ve yıllık priminiz 800 TL olsun. Özel bir şirkette çalışıyor olabilir, şirket sahibi ya da kamuda çalışıyor olabilirsiniz; poliçe ve tahsilat makbuzunuzu işyerinizdeki muhasebe ile ilgilenen kişiye ilettikten sonra ödediğiniz primi gelir vergisi matrahından düşürebiliyorsunuz. Böylelikle poliçe priminiz ortalama olarak size 640 TL’ye gelmiş oluyor. Vergi avantajından aileniz için yararlanabilir misiniz? Bu konuyu da alt başlığımızla değerlendirelim.

Özel Sağlık Sigortalarında Vergi Avantajından Kimler Yararlanabilir?

Kişi; kendine, eşine ve 24 yaş altı çocuklarına yaptırdığı sağlık sigortalarında sigorta ettiren olma şartı ile vergi avantajından yararlanabilmektedir. Yararlanabilmenin şartlarından biri vergi ödeyen şirket sahibi, SGK girişi yapılmış özel şirket çalışanı ya da kamuda çalışıyor olmaktır. Diğer şart ise; poliçede sigorta ettiren olarak gözüküyor olmak ve ödeme bilgilerinin size ait olması gerekmektedir.

Özel Sağlık Sigortasının Fiyatları Nelerdir?

Özel sağlık sigortasının fiyatlarında; yaş, yaşadığınız il, cinsiyet ve gitmek istediğiniz hastane gibi bazı kriterler mevcuttur. Bunlar kişiye göre değişiklik göstermektedir. Özel sağlık sigortası teklifi almak için internet sayfamızdaki başvuru formunu doldurarak ya da hızlı teklif butonuna tıklayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Özel sağlık sigortalarında 2 ana teminat bulunur. Bunlar; yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatıdır. Bunları 2 ayrı başlık olarak inceleyelim.

Yatarak Tedavi Teminatları Nelerdir?

 • Ameliyatlar ve 24 saat yatış gerektiren ameliyatsız tedaviler
 • Kemoterapi, Radyoterapi ve Diyaliz
 • Cerrahi ve Ortopedik Müdahaleler
 • Evde Bakım Hizmetleri
 • Oda, Yemek, Refakatçı
 • Yoğun Bakım

Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

 • Doktor Muayenesi
 • İlaç
 • Görüntüleme Masrafları
 • Fizik Tedavi
 • İleri Tanı Yöntemleri

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Dünyayı ve ülkemizi de maalesef etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle sağlık sigortanızı nasıl yaptıracağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat artık sigortacılık sektörü de dijital dünyada yerini aldı. Cep telefonunuz ile başvuru formumuzu doldurarak özel sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırabilir, poliçeleştirmek istediğinizde yine cep telefonunuz ile başvuru formunu dijital doldurabilir, poliçenizi dijital görüntüleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.