Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir; evlerinizde olası gerçekleşebilecek; deprem, yer kayması, yıldırım, fırtına, yangın, su basması, hırsızlık vb. gibi beklenmedik risklere karşı…

» Konut Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evinizde; yangın, hırsızlık, doğal afet, su basması vb. gibi nedenlerle olası gerçekleşebilecek hasarları teminata dahil eden sigortalardır.

Konut Sigortaları kanunen zorunlu olmayıp, isteğe bağlı yapılan sigortalardır. Fakat konutlar için deprem sigortaları (DASK) zorunludur.

Konut sigortasından; sigortalı kişi ile söz konusu konutta yaşayan aile bireyleri yararlanabilmektedir. Ayrıca, aynı konutta bulunan misafirler de konut poliçenizde belirtilen teminata ekletilmiş ise yararlanabilmektedir.

Sigortalı beyanı ile evinizdeki eşyaların güncel değeri belirlenir ve poliçenize eklenir. Poliçeniz hazırlanırken; poliçe primi ve hasar durumunda sıkıntı yaşamamanız için eşyalarınızın güncel veya yakın değerler olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Konut Sigortalarında tüm sigorta şirketlerinde değişmeyen ana teminat yangın teminatıdır. Ek teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılıklar göstermektedir. Bunlardan bazıları; sel, su baskını, hırsızlık, yer kayması, cam kırılması, fırtına, yangın mali mesuliyet, antika, tablo, değerli halı, elektronik cihaz, kira kaybı…