Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir; evlerinizde olası gerçekleşebilecek; deprem, yer kayması, yıldırım, fırtına, yangın, su basması, hırsızlık vb. gibi beklenmedik risklere karşı evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alan sigorta ürünleridir.

konut sigortası nedir

Konut Sigortası Ne İşe Yarar?

Konut sigortası, evinizde oluşabilecek olumsuzluklara karşı sizi korur. Düşük primler ile yaptırdığınız konut poliçesinde oluşabilecek büyük riskleri teminat altına almış olursunuz. Örneklerle detaylandıracak olursak; olası bir televizyon kırılmalarında faturanız mevcut ve televizyonunuz 5 yaşından küçük ise elektronik cihaz teminatından ödenecektir. Bir başka örnek verecek olursak; evimize aldığımız buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik cihazların bozulmalarında faturanız mevcut ise sigortanız tarafından zararınız karşılanacaktır.

Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Konut sigortası fiyatları belirlenirken, konutun bulunduğu adres, risk sınıfı, sigortalatmak istediğiniz eşyalarınızın teminat limitleri, güvenlik önlemleri gibi faktörler bulunmaktadır. Bu sebeple, konut sigortası 2020 fiyatlarını teklif çalışması yapmadan belirtmek çok doğru olmayacaktır. Konut sigortası 2020 teklifleri için, başvuru formumuzu doldurarak 30 dakika içerisinde teklifleriniz belirtmiş olduğunuz mail adresine gönderilecektir.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

  • Doğal afetlerden herhangi biri yaşanması durumunda belirtilen teminatlar dahilinde zararlar karşılanır.
  • Olası bir yangın durumunda evinize ve komşularınıza verilen zararlar teminat dahilindedir.
  • Grev, lokavt, terör gibi durumlardaki zararlarınız karşılanır.
  • Dahili su basması ve su tesisatı ile ilgili hasarlar dahil edilmiştir.
  • Cam ve ayna kırılması ile ilgili zararlar belirlenen teminat limitleri oranında karşılanır.
  • Eşyalarınız için olası hırsızlık durumlarında teminat kapsamındadır.
  • Üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar
  • Özel şartlarda belirtilmiş dekorasyon ile ilgili zararlar teminat dahilindedir.
  • Ev yardım hizmetlerinden de ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Doğal afetlere karşı yapılan dask poliçeleri zorunludur ama konut sigortaları zorunlu değildir. Fakat evinizi konut kredisi ile aldığınızda, bankalar kendilerini olumsuzluklara karşı garanti altına almak için konut sigortasının yapılmasını zorunlu tutarlar.

Kimler Konut Sigortası Yaptırabilir?

Genellikle konut sigortalarında ev sahiplerinin yaptırabileceği düşünülmektedir. Ev sahipleri bina teminatları ile kendilerini koruyabilirken, kiracılar da bulunduğu evdeki eşyalar için konut sigortası yaptırarak kendilerini koruyabilir.

Eşya Sigortası Nedir?

Konut sigortası ek teminatları arasında bulunan eşya teminatı, evinizin içerisinde bulunan sigortalatmak istediğiniz eşyalarınızı teminat kapsamına alır. Konut sigortası eşya bedelini nasıl belirlemelisiniz? Evinizde bulunan eşyaların güncel piyasa değerleri üzerinden eşya bedeli hesaplaması yapmalısınız.

Bina Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Konut sigortalarında bina bedeli hesaplaması yapılırken, evinizin satış değeri esas alınmayıp; yeniden inşa edilme maliyetleri esas alınır. Bu bedelleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı belirlemekte olup binanızın metrekare hesaplamasına göre ortaya çıkmaktadır. Örnek ile biraz açıklayalım. 200 metrekare büyüklüğünde bir dairenin sigorta hesaplaması nasıl yapılır? 200 metrekare x 1.100 TL /metrekare = Dekorasyon masrafları bedeli 15.000 TL eklediğimizde bina bedeliniz 235.000 TL olacaktır.

Kira Kaybı Teminatı Nedir?

Kira kaybı, konutta olası bir yangın durumuyla karşılaşılması sonucu mal sahibi ve kiracıların birbirlerine karşı verilebilecek zararları karşılar

” Konut sigortası nedir ” yazımızda aklınıza takılan sorulara yanıt bulamadıysanız size özel müşteri temsilcimize +90 (530) 370 64 87 hemen bağlanabilirsiniz.

Değerli görüşleriniz bizim için önemlidir.Lütfen yorumlarınızı aşağıdan bize iletiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir