İş Yeri Sigortası Nedir?

İş yeri sigortası nedir ve neden yaptırmak gerekir.
Deprem gibi doğal afetler, hırsızlık ve kira kaybı gibi mali güçlükler; iş yerlerini en çok zorlayan olumsuzluklar olmuş ve bunun için İş Yeri Sigortası geliştirilmiştir.

Bu sayede, uğradığınız her türlü maddi zorluk ve yaşanabilecek felaketler için iş yerini güvence altına alabilirsiniz.

Terör eylemlerinin sıklıkla yaşandığı bölgeler, doğal afetler için risk grubunda bulunan büyük ya da küçük bütün işletmeler için yapılabilen iş yeri sigortası, iş yerinin zarar görmesi halinde poliçede bulunan limitlerine uygun olarak tazminat sağlar.

1. Neden İş Yeri Sigortası Yaptırmalısınız?

İş yeri sigortası nedir sorusundan sonra en çok karşılaştığımız sorulardan biridir.Tüm iş yeri sahiplerinin korkularından biri iş yerlerin başına bir şey gelmesidir. Her an gelebilecek bir doğal afet, ekonomik sıkıntılar gibi irili ufaklı pek çok durum, işletmecileri mağdur edebilir. Örneğin bir kuyumcu veya oto galeri sahibiyseniz, hırsızlık olaylarıyla ciddi risk altında kalmanız olağandır. Ateşin, ocağın çok bulunduğu restoranlar, lokantalar ise yangın gibi riskli felaketlere açıktır. İş yeri sahiplerini de işlerini devam ettirirken aynı zamanda risklere karşı güvence altına alınmak ister. Bunun en kesin çözümü ise şüphesiz bir iş yeri sigortası yaptırmak olacaktır.

2. Neleri Kapsar?

Bütün sigortalarda olduğu gibi iş yeri sigortasını yaptırırken de poliçe daha kapsamlı bir hale getirilebilir. Fakat tabi ki iş yeri sigortasında da genel bir teminat altına alma durumu söz konusudur.  Yangın, deprem, heyelan, sel baskını, yıldırım düşmesi, infilak, fırtına gibi doğal afetler iş yeri sigortasının kapsamına  dâhildir. Doğal afetler insanın bizzat kastinin olmadığı ve olamayacağı durumlar olduğu göz önüne alındığında eğer herhangi bir iş yeri bu durumların birini yaşarsa sigorta kapsamında poliçenin limitlerine göre tazminat olabilecektir. Yangın gibi kasti olarak yapılabilecek felaketler için ise incelemelerin ardından eğer kasıt yoksa iş yeri sahibi, sigorta ödemesi alabilecektir. Tüp gaz, doğalgaz ve kalorifer kazanı gibi patlamalara yol açabilecek maddi hasarlar eğer kasti değilse de yine teminat altındadır.

Terör olayları, işçi grevleri ve lokavt gibi iş yerleri için kötü amaçlı yapılan bütün eylemler, sigortanın teminatı altına alınır. Ayrıca, kasti olmadığı takdirde eğer iş yerlerinin camlarının kırılması gibi ufak hasarlar da sigortanın güvencesi altına alınmıştır. Eğer iş yeri işlek bir bölgedeyse ve bir araba kazasından ciddi hasar almışsa yine sigorta iş yerini güvence altına almaktadır.

Ayrıca sigorta, iş yerinin komşularına, mal sahiplerine ve kira kaybı gibi durumlara karşı da teminat vermektedir.

3. İş Yeri Sigortası Fiyatları Nelerdir?

İş yeri sigortası fiyatları (2020), başka sigortalara göre farklı hesaplamalara tabi tutulmaktadır. İş yerinin bulunduğu bölge, faaliyet alanı, iş yerinin risk analizi, iş yerinizin yaşayabileceği mali sıkıntı gibi pek çok durum göz önüne alınarak sigorta şirketleri bir hesaplama yapmaktadır. Özellikle doğal afetlerde riskli bir bölgede bulunan iş yerleri ve terör olaylarında mağdur olabilecek iş yerlerinin sigorta primleri, diğer iş yerlerinin ödeyeceği sigorta primlerinden çok farklı olacaktır.

İş yeri sigortasının primleri düşünülenin aksine çok yüksek değildir. Ayrıca poliçelerin kapsamı da genişletilmeye uygundur. Hasar durumunda yaşanabilecek ödeme miktarının yanında fiyatlar çok da ağır gelmeyecektir. Bir iş yeri için önemli olan iş devamlılığı da kolaylıkla sağlanır. Bölgelere ve iş yerlerinin durumlarına bağlı olarak primler değişiklik göstermektedir.