Hayat sigortası nedir ?

Hayat sigortası nedir ; hayatın getirebileceği olumsuzluklara karşı sizi ve ailenizi koruyarak maddi güvence sağlayan sigortalardır.

hayat sigortası nedir

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Hayat Sigortalarında ana teminat vefat teminatıdır. Vefat teminatı, sigortalının başına beklenmedik bir durum gelmesi sonucu her türlü vefat etmesi halinde poliçede belirtilen teminatları öder. Sigortalının talep etmesi halinde; vefat teminatına ek olarak kaza ya da hastalık sonucu maluliyet teminatı, kaza sonucu tedavi masrafları teminatı, tehlikeli hastalıklar teminatı ve işsizlik teminatı eklenebilmektedir.

Neden Hayat Sigortası Yaptırmalısınız?

  • Beklenmeyen durumlar; vefat ya da maluliyet halinde aileniz hayat standartlarının düşmeyeceği bir yaşam sürdürebilir.
  • Vefat durumunda ailenizin giderleri için maddi güvence sağlar. Çocuklarınız varsa eğitimleri için maddi destek olur.
  • Olası bir kaza halinde sakatlanma durumunda, yüksek tutarlı sağlık giderlerinize maddi destek sağlar.
  • Olası bir tehlikeli hastalığa yakalanılması halinde, yaşamsal maddi kayıplarınıza sigortanız destek olur.
  • Ödediğiniz primlerin bir kısmını gelir vergisi matrahından düşürebilir yani vergi avantajından yararlanabilirsiniz.

Hayat Sigortası Fiyatları? (2021)

Hayat Sigortası primleri, talep etmiş olduğunuz vefat teminatı limitlerine, ek teminat limitlerine, yaşa, cinsiyete ve meslek grubuna göre değişiklik göstermektedir. Hayat sigortası 2021 primleri için sitemizde bulunan başvuru formunu doldurarak karşılaştırmalı fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Hayat Sigortası Primlerimi Nasıl Ödeyebilirim?

Hayat sigortası primlerini seçtiğiniz ürüne göre TL, Dolar ya da Euro endeksli olarak ödeyebilirsiniz. Peşin ve taksitli ödeme avantajları olmakla birlikte primleri aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık da ödeyebilmektesiniz.

Hayat Sigortasında Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim?

Hayat sigortalarında, prim iadeli hayat sigortası yaptırdıysanız şayet ödediğiniz primleri geri alabiliyorsunuz. Geri ödemeli hayat sigortaları, size sadece vefat teminatı sunmayıp; yaşam teminatından da faydalanmanızı sağlar. Olası bir risk gerçekleşmesi durumunda vefat teminatı limitlerinden faydalanırken, herhangi bir risk gerçekleşmemesi durumunda yaşam teminatından yararlanarak ödediğiniz primleri geri alırsınız.

Kredi İçin Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Bankalardan kredi çekerken size iletmiş oldukları hayat sigortaları zorunlu değildir. Fakat, beklenmeyen herhangi bir durum olması halinde ailenin kredi borcunu ödememesi için hayat sigortalarının önemli bir yeri vardır.

Kredi Hayat Sigortasını Bankadan Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kredi hayat sigortanızı bankadan yaptırmanız zorunlu değildir. Fakat ailenizin ve sevdiklerinizi olası bir olumsuzluğa karşı zor durumda bırakmamak adına kredi tutarı karşılığında bir hayat sigortanızın olması önemlidir. Vefat teminatı limiti olarak en az bankadan çekeceğiniz kredi tutarı limiti kadar belirlemeniz gerekmektedir.

Hayat Sigortası Vergi Avantajı Nedir?

Sağlık sigortalarında olduğu gibi; hayat sigortalarında da vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Prim ödemesi yaptığınız aya denk gelen vergi dilimi kadar gelir vergisi matrahından düşürebilirsiniz.

Vergi Avantajından Nasıl Yararlanılır?

Ücretli çalışan iseniz; kendinize, eşinize ya da çocuklarınıza yaptırdığınız hayat sigortası poliçeleri için ödenen primlerin %50’ si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık ve eğitim gibi diğer poliçeler için ödenen primlerin tamamını yıllık beyan edilen gelirin %15’i vergi avantajı için kullanılabilir. Yıllık brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmaması gerekmektedir.

Serbest meslek sahibi iseniz; kendinize, eşinize ya da çocuklarınıza yaptırdığınız hayat sigortası poliçeleri için ödenen primlerin %50’ si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık ve eğitim gibi diğer poliçeler için ödenen primlerin tamamını yıllık beyan edilen gelirin %15’i vergi avantajı için kullanılabilir. Yıllık brüt asgari ücretin yıllık toplam tutarını aşmaması gerekmektedir.

Hayat Sigortalarında Vergi Avantajından Kimler Yararlanabilir?

Hayat sigortalarında vergi avantajından; kendinize, eşinize ve çocuklarınıza yaptırdığınız poliçelerde yararlanabilirsiniz. Vergi avantajından yararlanabilmek için; yararlanmak isteyen kişi poliçede sigorta ettiren ve ödeyen kişi olmalıdır.