Doğum sigortası nedir ?

Doğum sigortası, hamilelik ile ilgili sağlık giderlerinizi karşılayan sigorta ürünüdür. Bu poliçe ile gebelik rutin kontrolleri, tahlil ve tetkikler, doğumunuz karşılanır.

Anne olmak istiyorsunuz fakat doktor ve hastane masrafları bütçenizi mi aşıyor? Gebelik rutin kontrolleri, tahlil ve tetkikler, doğum derken sağlık giderleriniz 10.000 TL’yi geçiyor. Şimdi güzel haberimiz var doğum sigortası ile istediğin hastaneden çok daha düşük bir primle yararlanabileceksiniz. Hem de bu poliçe ile vergi iadesi de söz konusu!

Bu konu size karışık gözükebilir. Merak etmeyin, doğum sigortası ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

doğum sigortası nedir

Hamileyken Doğum Sigortası Yapılır mı?

Doğum paketinin size uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bunun için, öncelikle hangi doktoru ve hastaneyi tercih edeceğiniz önemli noktalardan biridir. Sigortacınızın size soracağı diğer soru ise şu an  “Hamileliğiniz mevcut mudur?”. Eğer hamileyseniz; SGK anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olan hamileyken dahi yapılabilen doğum paketlerinden faydalanabilirsiniz ve ya tersini düşünelim hamile değilseniz anlaşmalı tüm hastanelerden faydalanabilirsiniz. Tüm özel hastanelerde geçerli olan doğum teminatları için gebelikten en az 5 ay önce poliçenizi yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Hamileyken Yapılan Özel Sağlık Sigortaları Nelerdir?

Eğer hamileliğiniz başladıysa ve özel hastanelerin birinde doğum yapmak istiyorsanız; Demir Hayat Sigorta’yı tercih edebilirsiniz. Bu sigorta, SGK anlaşması olan özel hastanelerde geçerlidir. Örneğin, Ankara ili için örnek verecek olursak; Liv Hospital, Medicana, Medicalpark, Medisis, Çankaya Yaşam, Medisun, Etlik Lokman Hekim, Sincan Lokman Hekim, Ankara Umut, Çankaya, A Life, Keçiören, Ortadoğu, 19 Mayıs, Polatlı Can hastanelerinde kullanabilirsiniz.

Hamile iken satın alınabilen diğer doğum paketi sigortası Unico Sigorta’dır. Bu doğum paketinde de Lokman Hekim Akay Hastanesini, Akropol Hastanesini ve Güven Hastanesini kullanabilirsiniz.

Doğum Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Doğum paketi sigortalarında primler gitmek istediğiniz hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Detaylı olarak inceleyecek olursak hamilesiniz ve Ankara ilinde yaşıyorsanız; doğum sigortası ücretleri 2020 yılı için 4.725 TL’den başlamaktadır.

Eğer hamile değilseniz doğum teminatınız sağlık sigortanıza ek olarak verildiğinden primler yine seçeceğiniz hastaneye, doğum teminatı limitlerine, yaşadığınız ile ve yaşa göre değişiklik göstermektedir. Sitemizde bulunan teklif al butonuna tıklayarak sizin için en uygun doğum paketi hakkında detaylı bilgi alabilir, teklif karşılaştırmaları yapabilirsiniz.

Neden Hamilelik ve Doğum Sigortasını Yaptırmalısınız?

  • Özel hastanelerden çok daha düşük ücretler ile sağlık giderleriniz karşılanır.
  • İstenmeyen gebelik komplikasyonları teminat dahilindedir.
  • Bebeğiniz doğum sonrası yeni doğan bebek bakımından yararlanabilecek.
  • Poliçenizi ibraz ettiğiniz takdirde yüzde 15 ile yüzde 35 arasında vergi iadesinden yararlanabileceksiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortanıza doğum teminatlarını bazı sigorta şirketlerinde ekletebiliyorsunuz. Sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte poliçenizi gebelik gerçekleşmeden 3 ay, 6 ay ve ya 12 ay önce yaptırmanız gerekmektedir. Bekleme süresi olmayan sigortalardan yararlanmak istiyorsanız başvuru formumuzu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Bekleme Süresi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatlarında ve özel sağlık sigortalarında genellikle  bekleme süresi mevcuttur. Yani, poliçenizi yaptırdığınızda en az 3 ay sonra hamile kalabilirsiniz. Bekleme süreleri şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Bekleme süresi olmadan da alabileceğiniz sigortalar mevcuttur.

Sağlık Sigortası Tüp Bebek Masraflarını Karşılar Mı?

Sadece Anadolu Sigorta tüp bebek masraflarını teminata dahil etmiştir. Diğer sigorta şirketlerinde maalesef tüp bebek masrafları ödenmemektedir.

Tüp bebek masraflarının sigorta şirketi tarafından ödenmesinin tek koşulu; devlet hastanesinden normal yollarla bebek sahibi olamadığınıza dair sağlık kurulu raporunu beyan etmenizdir.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir